Festival Program

Day 1 – November 12

08:30 – 09:30 Registration & networking (w/coffee break).
09:30 – 10:00 Opening
Introducing JoAnimate (Organizing committee speech, JoAnimate 2012 review, Introducing the agenda, Main Sponsor Speech).
10:00 – 10:45 Key Note
Animation idea in front of us, Maya Younsho (Japan).
10:45 – 12:00 Panel Discussion: The state of business animation in the Arab World “what works, what’s not, where to focus”
Moderator: Asem Al Natsheh (SAE – Jordan).
Panelist: Saadeldin Hassan (Magic selection – Kuwait), Samer Hamarneh (Rubicon – Jordan), Osama Khalifa (Ella Cartoon – KSA) and Ahmad Mureb (Sparks Animation – Lebanon).
12:00 – 12:20 Coffee break.
12:20 – 12:45 Live performance show.
12:45 – 01:15 Company Showcases
Various animation studios in the region: Lumik, Ajyaal and Me Shows.
01:15 – 02:15 Panel Discussion: Creating of original Arabic character.
Moderator: Mahmuod Hindawi (Rubicon – Jordan).
Panelist: Abdulla Al Sharhan (Ajyaal Media – UAE), Emad Hajjaj (AlAraby Aljaded – Qatar) and Omar Al Abdullat (Kharabeesh – Jordan).
02:20 – 03:00 Speech
Animator journey from Amman to Disney – Ala’a Abu Haniesh (Walt Disney Animation Studio – USA).

Day 2 – November 13

09:30 – 10:00 Networking (w/coffee break).
10:00 – 11:00 Panel Discussion: Animation that represents our culture.
Moderator: Mohyee Al Qutob (iMedia – Jordan)
Panelists: Osama Khalifa (Ella Cartoon – KSA) and Mustafa Faramawi (CatooNile – Egypt).
11:00 – 12:00 Panel Discussion: The talents and art problems in the region.
Moderator: Ghadeer Bana (Wikikiwis – Jordan)
Panelists: Asem Al Natsheh (SAE – Jordan), Raed Al Natsheh (Rubicon – Jordan), Mohammad Ghazalah (ASIFA – Egypt) and Ahmad Baeruti (Lebanon).
12:00 – 12:15 Audience activity.
12:15 – 12:45 Company Showcases
Various animation studios in the region: Magic Selection, Sketch in Motion and Ella Cartoon.
12:30 – 12:50 Coffee break.
12:50 – 01:15 Live performance show.
01:15 – 02:15 Panel Discussion: Animation for web & YouTube
Moderator: Nasser Jaroun (Fooq Alsada – Jordan)
Panelists: Abdulaziz Al Muzini (KSA), Firas Al Otibi (Jordan), Fadi Bargothi (Jordan).
02:15 – 03:15 Panel Discussion: Animation Under Occupation
Moderator: Tareq Badar (Nawras Media – Jordan)
Panelists: Omar Abdulatif (Dragon FX – Palestine), Amer Al Shomali (Zan Studios – Palestine) and Baseem Mayaleh (nMotion – Palestine)..
03:15 – 04:00 Showcase
Awards winners independent animators – Tareq Al Remawi (Petra University – Jordan), Coke Riboo (Spain).

Evening Chapter

07:00 – 10:00 Films screening.